اهل البيت
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

اهل البيت

اسلامي احاديث خطب ادعية

الرئيسيةأحدث الصورالتسجيلدخول

Sahîfe-i Seccâdiye-24

كاتب الموضوعرسالة
Admin
Admin
Admin

المساهمات : 672

Sahîfe-i Seccâdiye-24 Empty
مُساهمةموضوع: Sahîfe-i Seccâdiye-24   Sahîfe-i Seccâdiye-24 Emptyالأحد أبريل 24, 2016 10:21 am

لابويه عليهما السلام

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم صل علي محمد عبدك و رسولك ، و اهل بيته الطاهرين ، و اخصصهم بافضل صلواتك و رحمتك و بركاتك و سلامك .و اخصص ، اللهم ، والدي بالكرامة لديك ، و الصلوة منك ، يا ارحم الراحمين .اللهم صل علي محمد و آله ، و الهمني علم ما يجب لهما علي الهاما ، و اجمع لي علم ذلك كله تماما ، ثم استعملني بما تلهمني منه ، و وفقني للنفوذ فيما تبصرني من علمه حتي لا يفوتني استعمال شي ء علمتنيه ، و لا تثقل اركاني عن الحفوف فيما الهمتنيه .اللهم صل علي محمد و آله كما شرفتنا به ، و صل علي محمد و آله ، كما اوجبت لنا الحق علي الخلق بسببه .اللهم اجعلني اهابهما هيبة السلطان العسوف ، و ابرهما بر الام الرؤف ، و اجعل طاعتي لوالدي و بري بهما اقر لعيني من رقدة الوسنان ، و اثلج لصدري من شربة الظمان حتي اوثر علي هواي هواهما ، و اقدم علي رضاي رضاهما ، و استكثر برهما بي و إن قل ، و استقل بري بهما و ان كثر .اللهم خفض لهما صوتي ، و اطب لهما كلامي ، و الن لهما عريكتي ، و اعطف عليهما قلبي ، و صيرني بهما رفيقا ، و عليهما شفيقا .اللهم اشكر لهما تربيتي ، و اثبهما علي تكرمتي ، و احفظ لهما ما حفظاه مني في صغري .اللهم و ما مسهما مني من اذي ، أو خلص اليهما عني من مكروه ، اوضاع قبلي لهما من حق فاجعله حطة لذنوبهما ، و علوا في درجاتهما ، و زيادة في حسناتهما ، يا مبدل السيئات باضعافها من الحسنات .اللهم و ما تعد يا علي فيه من قول ، أو أسرفا علي فيه من فعل ، أو ضيعاه لي من حق ، أو قصرا بي عنه من واجب فقد وهبته لهما ، وجدت به عليهما ، و رغبت اليك في وضع تبعته عنهما ، فإني لا اتهمهما علي نفسي ، و لا استبطئهما في بري ، و لا اكره ما تولياه من امري يا رب .فهما اوجب حقا علي ، و اقدم احسانا الي ، و اعظم منة لدي من أن اقاصهما بعدل ، أو اجازيهما علي مثل ، اين إذا - يا الهي - طول شغلهما بتربيتي ؟ و اين شدة تعبهما في حراستي ؟ و اين اقتارهما علي انفسهما للتوسعة علي ؟هيهات ما يستوفيان مني حقهما ، و لا ادرك ما يجب علي لهما ، و لا انا بقاض وظيفة خدمتهما ، فصل علي محمد و آله ، و اعني يا خير من استعين به ، و وفقني يا اهدي من رغب اليه ، و لا تجعلني في اهل العقوق للاباء و الامهات يوم تجزي كل نفس بما كسبت و هم لا يظلمون .اللهم صل علي محمد و آله ، و ذريته ، و اخصص ابوي بافضل ما خصصت به اباء عبادك المؤمنين و امهاتهم ، يا ارحم الراحمين .اللهم لا تنسني ذكرهما في ادبار صلواتي ، و في إنا من اناء ليلي و في كل ساعة من ساعات نهاري .اللهم صل علي محمد و آله ، و اغفرلي بدعائي لهما ، و اغفر لهما ببرهما بي مغفرة حتما ، و ارض عنهما بشفاعتي لهما رضي عزما ، و بلغهما بالكرامة مواطن السلامة .اللهم و إن سبقت مغفرتك لهما فشفعهما في ، و إن سبقت مغفرتك لي فشفعني فيهما حتي نجتمع برأفتك في دار كرامتك و محل مغفرتك و رحمتك ، إنك ذو الفضل العظيم ، و المن القديم ، و أنت ارحم الراحمين .

24 Anne ve Babası Hakkındaki Duası Allah'ım! Kulun ve resulün olan Muhammed'e ve onun tertemiz Ehl-i Beytine salât eyle; salâtlarının, rahmetinin, bereketlerinin ve selâmının en üstünüyle onları seçkin kıl. Allah'ım! Ey merhametlilerin en merhametlisi! Anne ve babamı katındaki saygınlık ve özel salâtın ile mümtaz kıl. Allah'ım! Muhammed ve Âline salât eyle ve anne ve babam için bana farz olan şeylerin bilgisini ilham yoluyla bana bildir. Bu bilginin tamamını bana ver ve beni, bildiklerimi eksiksiz olarak pratiğe dökmeye, onları uygulamaya geçirmekte tembellik etmemeye muvaffak et. Allah'ım! Muhammed ile bizi onurlandırdığın gibi, ona ve Âline salât eyle. Muhammed sebebiyle bizim için insanlar üzerinde bazı haklar farz ettiğin gibi, ona ve Âline salât eyle. Allah'ım! Öyle et ki, zalim sultandan korkar gibi onlardan (anne ve babadan) korkayım; şefkatli anne gibi onlara iyilik edeyim. Anne ve babama itaatimi ve onlara iyi davranmamı, uyku düşkünü kimsenin uykusundan daha göz aydınlatıcı ve çok susamış kimsenin içtiği sudan daha yürek serinletici kıl; onların isteğini kendi isteğime tercih edeyim; onların hoşnutluğunu kendi hoşnutluğumdan önde tutayım; az da olsa onların bana yaptığı iyiliği çok, çok da olsa benim onlara yaptığım iyiliği az göreyim. Allah'ım! Onlara karşı sesimi kıs; sözümü güzelleştir; huyumu yumuşak, kalbimi şefkatli kıl; onlara karşı rıfk ile davranmaya, onlara sevgiyle yaklaşmaya muvaffak et beni. Allah'ım! Onlara, beni eğitmelerinin karşılığını ver; beni ağırladıklarından dolayı onları ödüllendir; küçüklüğümde benden korudukları şeyleri onlar için koru. Allah'ım! Benden taraf onlara dokunan eziyeti, benden onlara ulaşan kötülüğü veya onların benim yanımda zayi olan hakkını; günahlarının bağışlanmasına, derecelerinin yükselmesine, iyiliklerinin fazlalaşmasına vesile kıl; ey kötülükleri kat kat fazlasıyla iyiliklere çeviren (yüce Allah)! Allah'ım! Onların bana karşı kötü sözlerini, haksız davranışlarını, zayi ettikleri haklarımı, hakkımda kusur ettikleri vazifelerini onlara bağışladım, ihsan ettim ve vebalinin onlardan kaldırılmasını istiyorum senden. Çünkü ben; onları bana karşı kötü niyetlilikle itham etmemekte, bana iyilik etmekte ihmalkârlıkla suçlamamakta ve hakkımda yaptıklarından şikâyetçi olmamaktayım, ey Rabbim! Onların, üzerimdeki hakkı pek büyüktür; iyilikleri çok eski günlere dayanmaktadır. Onlara karşı minnettarlığım, onları adalet ölçüsüyle kısas etmemden veya onlara yaptıklarının misliyle karşılık vermemden çok daha büyüktür! (Onları kısas etmeye veya onlara yaptıklarının misliyle karşılık vermeye kalkışırsam,) O zaman, ey Tanrım, uzun süre beni yetiştirmekle uğraşmaları ne olur?! Beni korumak için çektikleri zahmetler nereye gider?! Benim rahatlığım için katlandıkları zorluklar nerede kalır?! Hayır! Kesinlikle onların hakkını ödeyemem; onlar için bana farz olanı yerine getiremem ve onlara hizmet etme vazifesini hakkıyla ifa edemem. O hâlde, (ey Rabbim,) Muhammed ve Âline salât eyle ve (bu hususta) bana yardım et; ey kendisinden yardım istenilenlerin en iyisi! (Onlara karşı vazifemi yerine getirmekte) Bana başarı ver; ey kendisinden medet umulanların en doğrusu! Ve beni, "herkesin zulme uğramadan kazandığıyla cezalandırılacağı gün" (Casiye, 23) anne ve babalarına kötü davranıp onları incitenler zümresine katma. Allah'ım! Muhammed'e, Âline ve zürriyetine salât eyle ve özellikle mümin kullarının babaları ve annelerine verdiğini benim anne ve babama ver; ey merhametlilerin en merhametlisi! Allah'ım! Namazlarımın ardında, gecelerimin bir bölümünde ve gündüzlerimin her saatinde onları anmayı bana unutturma. Allah'ım! Muhammed ve Âline salât eyle ve beni onlara dua etmem sebebiyle bağışla; onları da bana yaptıkları iyilikler sebebiyle kat'î bir mağfiretle bağışla; benim aracılığımla kesin bir hoşnutlukla onlardan razı ol ve onları ağırlayarak (cennetteki) selâmet yerlerine ulaştır. Allah'ım! Eğer onları benden önce bağışlayacak olursan, onları bana şefaatçi kıl ve eğer beni onlardan önce bağışlayacak olursan, beni onlara şefaatçi kıl. Şefkatinle, mağfiret ve rahmetinin mahalli olan saygınlık evinde (cennette) bizleri bir araya getir. Hiç kuşkusuz, sen, büyük fazl ve ezelî nimet sahibisin ve sen, rahmedenlerin en merhametlisisin.
https://duahadith.forumarabia.com

Sahîfe-i Seccâdiye-24
صفحة 1 من اصل 1
 مواضيع مماثلة
-
»  2- Sahîfe-i Seccâdiye
» Sahîfe-i Seccâdiye-18
» Sahîfe-i Seccâdiye-35
» Sahîfe-i Seccâdiye-51
» 3- Sahîfe-i Seccâdiye