اهل البيت
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

اهل البيت

اسلامي احاديث خطب ادعية

الرئيسيةأحدث الصورالتسجيلدخول

Sahîfe-i Seccâdiye-21

كاتب الموضوعرسالة
Admin
Admin
Admin

المساهمات : 672

Sahîfe-i Seccâdiye-21 Empty
مُساهمةموضوع: Sahîfe-i Seccâdiye-21   Sahîfe-i Seccâdiye-21 Emptyالأحد أبريل 24, 2016 10:12 am

اذا احزنه امر او اهمته الخطايا

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم يا كافي الفرد الضعيف ، و واقي الامر المخوف ، افردتني الخطايا فلا صاحب معي ، و ضعفت عن غضبك فلا مؤيد لي ، و اشرفت علي خوف لقائك فلا مسكن لروعتي .و من يؤمنني منك و أنت اخفتني ، و من يساعدني و أنت افردتني ، و من يقويني و أنت اضعفتني ؟لا يجير ، يا الهي ، إلا رب علي امر مربوب ، و لا يؤمن إلا غالب علي مغلوب ، و لا يعين إلا طالب علي مطلوب .و بيدك يا الهي ، جميع ذلك السبب ، و اليك المفر و المهرب ، فصل علي محمد و آله ، و اجر هربي ، و انجح مطلبي .اللهم إنك إن صرفت عني وجهك الكريم أو منعتني فضلك الجسيم أو حظرت علي رزقك أو قطعت عني سببك لم اجد السبيل الي شي ء من املي غيرك ، و لم اقدر علي ما عندك بمعونة سواك ، فاني عبدك و في قبضتك ، ناصيتي بيدك .لا امر لي مع امرك ، ماض في حكمك ، عدل في قضاؤك ، و لا قوة لي علي الخروج من سلطانك ، و لا استطيع مجاوزة قدرتك ، و لا استميل هواك ، و لا ابلغ رضاك ، و لا انال ما عندك إلا بطاعتك و بفضل رحمتك .الهي اصبحت و امسيت عبدا داخرا لك ، لا املك لنفسي نفعا و لا ضرا إلا بك ، اشهد بذلك علي نفسي ، و اعترف بضعف قوتي و قلة حيلتي ، فانجزلي ما وعدتني ، و تمم لي ما اتيتني ، فاني عبدك المسكين المستكين الضعيف الضرير الحقير المهين الفقير الخائف المستجير .اللهم صل علي محمد و آله ، و لا تجعلني ناسيا لذكرك فيما اوليتني ، و لا غافلا لاحسانك فيما ابليتني ، و لا ايسا من اجابتك لي و إن ابطات عني ، في سرآء كنت أو ضرآء ، او شدة أو رخَء ، أو عافية أو بلاء ، أو بؤس أو نعمَء ، أو جدة أو لاوآء ، أو فقر أو غني .اللهم صل علي محمد و آله ، و اجعل ثنائي عليك ، و مدحي إياك ، و حمدي لك في كل حالاتي حتي لا افرح بما اتيتني من الدنيا ، و لا احزن علي ما منعتني فيها ، و اشعر قلبي تقواك ، و استعمل بدني فيما تقبله مني ، و اشغل بطاعتك نفسي عن كل ما يرد علي حتي لا احب شيئا من سخطك ، و لا اسخط شيئا من رضاك .اللهم صل علي محمد و آله ، و فرغ قلبي لمحبتك ، و اشغله بذكرك ، و انعشه بخوفك و بالوجل منك ، و قوه بالرغبة اليك ، و امله الي طاعتك ، و اجر به في احب السبل اليك ، و ذلله بالرغبة فيما عندك ايام حيوتي كلها .و اجعل تقواك من الدنيا زادي ، و الي رحمتك رحلتي ، و في مرضاتك مدخلي ، و اجعل في جنتك مثواي ، و هب لي قوة احتمل بها جميع مرضاتك ، و اجعل فراري اليك ، و رغبتي فيما عندك ، و البس قلبي الوحشة من شرار خلقك ، و هب لي الانس بك و باوليائك و اهل طاعتك .و لا تجعل لفاجر و لا كافر علي منة ، و لا له عندي يدا ، و لا بي اليهم حاجة ، بل اجعل سكون قلبي و انس نفسي و استغنائي و كفايتي بك و بخيار خلقك .اللهم صل علي محمد و آله ، و اجعلني لهم قرينا ، و اجعلني لهم نصيرا ، و امنن علي بشوق اليك ، و بالعمل لك بما تحب و ترضي ، إنك علي كل شي ء قدير ، و ذلك عليك يسير .

21 Bir Şey İçin Üzüldüğü ve Günahlardan Dolayı Tasalandığı Zaman Okuduğu Dua Allah'ım! Ey güçsüz kişiye yeten, korkunç şeyden koruyan! Günahlar beni yalnızlığa itmiş; artık benimle birlikte olacak biri yok. Gazabına uğrayarak güçsüz düşmüşüm; artık bana güç ve destek verecek biri yok. Seninle karşılaşma korkusu içindeyim; korkumu dindirecek biri yok. Sen beni korkuttuktan sonra kim bana güvence verebilir ki?! Sen beni yalnızlığa ittikten sonra kim bana yardım edebilir ki?! Sen beni güçsüz kıldıktan sonra kim beni güçlendirebilir ki?! Ey mâbudum! Kula, Rabbinden başkası; yenilgiye uğrayana, galip olandan başkası güven verebilir mi?! Aranana, arayandan başkası yardım edebilir mi?! Ey Tanrım! Bütün bu sebepler senin elindedir ve kaçış sana doğrudur. O hâlde, Muhammed ve Âline salât eyle ve kaçışıma güven ver, dileğimi kabul buyur. Allah'ım! Eğer kerim yüzünü benden çevirir, veya büyük fazlını benden esirger, veya beni rızkından mahrum eder, veya (rahmetinin) sebebini benden keser isen, hiç kuşkusuz, arzularımdan hiçbirine ulaşamam, katındakini elde edemem. İllâ ki sen olacaksın, sen yardım edeceksin. Çünkü ben senin kulunum; senin yed-i kudretindeyim; perçemim senin elindedir. Senin fermanının karşısında benim bir emrim olamaz. Hükmün, hakkımda geçerlidir. Hakkımdaki kaza ve kaderin adalete dayalıdır. Saltanatından çıkmaya gücüm yetmez. Kudretinden dışarı çıkamam. Sevgini cezbetmek, rızanı kazanmak ve katındakine ulaşmak, ancak sana itaatle ve bol rahmetinin sayesinde mümkündür. İlâhî! Zelil bir kulun olarak sabahlayıp akşamlamaktayım. Senin yardımın olmadan kendim için ne bir yarara, ne bir zarara malik değilim. Kendim hakkında buna tanığım; güçsüzlüğümü, çaresizliğimi itiraf etmekteyim. O hâlde, bana vadettiğini yerine getir; verdiğini tamamla. Çünkü ben, senin miskin, mütevazı, güçsüz, zarara uğramış, hakir, fakir, alçak, korkak, himayene muhtaç kulunum. Allah'ım! Muhammed ve Âline salât eyle ve beni, nimete boğduğun zaman seni anmayı unutanlardan, imtihan ettiğin zaman ihsanından gaflet edenlerden kılma. Refahta veya sıkıntıda, zorlukta veya kolaylıkta, afiyette veya belâda, nimette veya mihnette, bollukta veya kıtlıkta, yoksullukta veya zenginlikte, hangi durumda olursam olayım, geciktiği için duasına icabet etmenden ümidini kesenlerden etme beni. Allah'ım! Muhammed ve Âline salât eyle ve bütün hâllerimde senamı, övgümü ve hamdımı sana mahsus kıl ki, dünyadan bana verdiğinle sevinmeyeyim; dünyada benden esirgediğinden dolayı üzülmeyeyim. Kalbimi takva ile tanıştır; bedenimi benden kabul edeceğin işlerde çalıştır; nefsimi sana itaat etmekle meşgul ederek diğer şeylerden alıkoy. Öyle olayım ki, senin gazabına sebep olacak bir şeyi sevmeyeyim; hoşnutluğuna sebep olan bir şeyden de nefret etmeyeyim. Allah'ım! Muhammed ve Âline salât eyle ve kalbimi sevgin için boşalt; zikrinle meşgul et; korkun ve haşyetinle ona hayat ver; özleminle ona güç ver; onu sana itaat etmeye istekli kıl; yolların sana göre en sevimlisinde yürüt onu ve hayatım boyunca katındakini arzu etmekle ona boyun eğdir. Takvayı, (ahiret yolculuğu için) dünyadan edinecek azığım kıl. Yolculuğumu rahmetine doğru gerçekleştir. Hoşnutluğuna girmeyi nasip et bana. Yerimi cennetinde kıl. Bana bir güç ver ki, hoşnutluğunun tümünü kaldırabileyim. Kaçışımı sana doğru kıl. Katındakini sevdir bana. Kalbimi kötü insanlardan ürküt. Seninle, dostlarınla ve sana itaat edenlerle ünsiyeti ihsan et bana. Facir ve kâfirin minneti altında bırakma beni. Onların bana bir ihsanı olsun isteme. Beni onlara muhtaç etme. Gönlümün rahatlığını, yalnızlığımın giderilmesini, zenginliğimi ve ihtiyaçlarımın karşılanmasını seninle ve iyi kullarının vasıtasıyla kıl. Allah'ım! Muhammed ve Âline salât eyle ve onlarla birlikteliği bana nasip et; beni onların yardımcısı kıl; sana müştak olma ve sevdiğin, beğendiğin işi senin için yapma nimetini bana ihsan eyle. Hiç şüphesiz, sen her şeye kadirsin ve bunlar sana pek kolaydır.
https://duahadith.forumarabia.com

Sahîfe-i Seccâdiye-21
صفحة 1 من اصل 1
 مواضيع مماثلة
-
»  2- Sahîfe-i Seccâdiye
» Sahîfe-i Seccâdiye-18
» Sahîfe-i Seccâdiye-35
» Sahîfe-i Seccâdiye-51
» 3- Sahîfe-i Seccâdiye