اهل البيت
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

اهل البيت

اسلامي احاديث خطب ادعية

الرئيسيةأحدث الصورالتسجيلدخول

12- Sahîfe-i Seccâdiye

كاتب الموضوعرسالة
Admin
Admin
Admin

المساهمات : 672

12- Sahîfe-i Seccâdiye Empty
مُساهمةموضوع: 12- Sahîfe-i Seccâdiye    12- Sahîfe-i Seccâdiye Emptyالسبت أبريل 23, 2016 9:59 pm

في الاعتراف بالذنب وطلب التوبة

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم انه يحجبني عن مسالتك خلال ثلاث ، و تحدوني عليها خلة واحدة .يحجبني امر امرت به فابطات عنه ، و نهي نهيتني عنه فاسرعت اليه ، و نعمة انعمت بها علي فقصرت في شكرها .و يحدوني علي مسالتك تفضلك علي من اقبل بوجهه اليك ، و وفد بحسن ظنه اليك ، إذ جميع احسانك تفضل ، و اذ كل نعمك ابتداء .فها انا ذا ، يا الهي ، واقف بباب عزك وقوف المستسلم الذليل ، و سائلك علي الحياء مني سؤال البائس المعيل .مقر لك باني لم استسلم وقت احسانك إلا بالاقلاع عن عصيانك ، و لم اخل في الحالات كلها من امتنانك .فهل ينفعني ، يا الهي ، اقراري عندك بسوء ما اكتسبت ؟ و هل ينجيني منك اعترافي لك بقبيح ما ارتكبت ؟ ام اوجبت لي في مقامي هذا سخطك ؟ ام لزمني في وقت دعاي مقتك ؟سبحانك ، لا ايئس منك و قد فتحت لي باب التوبة اليك ، بل اقول : مقال العبد الذليل الظالم لنفسه المستخف بحرمة ربه .الذي عظمت ذنوبه فجلت ، و ادبرت ايامه فولت حتي إذا راي مدة العمل قد انقضت ، و غاية العمر قد انتهت ، و ايقن انه لا محيص له منك ، و لا مهرب له عنك ، تلقاك بالانابة ، و اخلص لك التوبة ، فقام اليك بقلب طاهر نقي ، ثم دعاك بصوت حائل خفي .قد تطأ طالك فانحني ، و نكس راسه فانثني ، قد ارعشت خشيته رجليه ، و غرقت دموعه خديه ، يدعوك : بيا ارحم الراحمين ، و يا ارحم من انتابه المسترحمون ، و يا اعطف من اطاف به المستغفرون ، و يا من عفوه اكثر من نقمته ، و يا من رضاه اوفر من سخطه .و يا من تحمد الي خلقه بحسن التجاوز ، و يا من عود عباده قبول الانابة ، و يا من استصلح فاسدهم بالتوبة ، و يا من رضي من فعلهم باليسير ، و يا من كافي قليلهم بالكثير ، و يا من ضمن لهم اجابة الدعاء ، و يا من وعدهم علي نفسه بتفضله حسن الجزاء .ما انا باعصي من عصاك فغفرت له ، و ما انا بالوم من اعتذر اليك فقبلت منه ، و ما انا باظلم من تاب اليك فعدت عليه .اتوب اليك في مقامي هذا توبة نادم علي ما فرط منه ، مشفق مما اجتمع عليه ، خالص الحياء مما وقع فيه .عالم بان العفو عن الذنب العظيم لا يتعاظمك ، و ان التجاوز عن الاثم الجليل لايستصعبك ، و ان احتمال الجنايات الفاحشة لايتكأدك ، و ان احب عبادك اليك من ترك الاستكبار عليك ، و جانب الاصرار ، و لزم الاستغفار .و انا ابرء اليك من ان استكبر ، و اعوذ بك من ان اصر ، و استغفرك لما قصرت فيه ، و استعين بك علي ما عجزت عنه .اللهم صل علي محمد و اله ، وهب لي ما يجب علي لك ، و عافني مما استوجبه منك ، و اجرني منك يخافه اهل الاساءة ، فانك ملئ بالعفو ، مرجو للمغفرة ، معروف بالتجاوز ، ليس لحاجتي مطلب سواك ، و لا لذنبي غافر غيرك ، حاشاك .و لا اخاف علي نفسي ألا اياك ، انك اهل التقوي و اهل المغفرة ، صل علي محمد و ال محمد ، و اقض حاجتي ، و انجح طلبتي ، و اغفر ذنبي ، و امن خوف نفسي ، انك علي كل شيء قدير ، و ذلك عليك يسير ، امين رب العالمين .

12 Günahları İtiraf ve Yüce Allah'a Dönüş (Tövbe) İstemi Hakkındaki Duası Allah'ım! Üç haslet, senden (bir şey) istememe engel oluyor; bir haslet de, senden (bir şey) istemeye itiyor beni. (Rabbim!) Yerine getirmediğim, getirmekte ağır davrandığım emirlerine, tereddüt etmeden işlediğim yasaklarına ve şükrünü eda etmekte kusur ettiğim nimetlerine bakınca, senden (bir şey) istemeye utanıyorum. Sana yönelenlere, hüsnü zanla dergâhına gelenlere olan lütuf ve fazlını görünce de, senden istekte bulunmaya cür'et ediyorum. Çünkü, senin bütün ihsanların lütuf, bütün nimetlerin karşılıksız bağıştır. Ey mâbudum! Şimdi ben, zilletle boyun eğmiş bir hâlde izzet kapının önünde durmuş, çoluk çocuğu çok, fakr u zaruret içindeki biri gibi utanarak senden (lütuf ve merhametini) dileniyorum ve itiraf ediyorum ki, bana ihsanda bulunduğun zaman sana karşı gelmemeye gayret etmekten başka bir şey yapmış değilim ve hiçbir zaman da senin lütuf ve fazlından mahrum kalmamışım. Şimdi ey Rabbim! Katında kötü şeyler kazandığımı ikrar etmek, bana bir yarar sağlar mı? Çirkin işler yaptığımı itiraf etmek, beni senden (senin azabından) kurtarır mı? Yoksa, bulunduğum durum itibariyle gazabını mı hak ettim? Yoksa, seni çağırırken gazabınla mı cevap vereceksin? Seni tenzih ediyorum! Tövbe kapısını yüzüme açık bıraktıktan sonra senden ümit kesmem. Aksine; günahları büyük, bahtı dönmüş, amel zamanının bittiğini, ömrünün sona erdiğini görüp senden kurtulamayacağını, senden kaçamayacağını anlayınca, tertemiz bir kalple sana dönüp ihlâsla tövbe eden, sonra da karşında eğilip bükülerek, başını aşağı salarak, korkudan dizleri titreyerek, gözyaşları suratını ıslatmış bir hâlde kısık bir sesle seni çağıran, sana yalvaran, kendine zulmetmiş, Rabbinin saygınlığını küçümsemiş hakir bir kul gibi; "Ey merhametlilerin en merhametlisi! Ey merhamet arayanların yöneldiği en merhametli zat! Ey mağfiret dileyenlerin etrafında dolaştığı en şefkatli Zat-ı Kibriya! Ey affı cezalandırmasından çok olan! Ey rızası gazabından bol olan! Ey güzel affıyla yaratıklarının övgüsünü kazanan! Ey kullarını tövbelerinin kabul olacağına alıştıran! Ey kötülerin tövbeyle ıslah olmalarını sağlayan! Ey kullarının az amellerine razı olan! Ey onların az amellerine çok mükâfat veren! Ey dualarına icabet etmeyi onlar için tazmin eden! Ve ey lütfuyla onlara en iyi ödülü vereceğini vadeden (yüce Allah)!" diyerek seni çağırırım, sana yalvarırım. Çünkü ben, sana isyan edip de bağışladığın en isyankâr, mazeret gösterip de mazur gördüğün en kötü ve tövbe edip de tövbesini kabul ettiğin en zalim kişi değilim. Buradan sana yönelerek, kaçırdığı fırsatlara pişman olan; devşirdiği günahlardan korkan; yaptıklarından utanç duyan; senin indinde büyük günahı affetmenin büyük bir şey olmadığını, bunun sana göre kolay bir iş olduğunu, hadsiz hesapsız suçlara göz yumabileceğini bilen ve sana en sevimli kulun; sana karşı büyüklük taslamayı terk eden, günahlardan sakınan ve sürekli bağışlanma talebinde bulunan kul olduğunun bilincinde olan biri olarak tövbe ediyorum. (Ey Rabbim!) Büyüklük taslamaktan, günahlara devam etmekten sana sığınıyorum. Kusur ettiğim hususlarda senden bağışlanmamı istiyorum. Âciz olduğum, güç yetiremediğim konularda senden yardım diliyorum. Allah'ım! Muhammed ve Âline salât eyle ve üzerime farz ettiklerini bana bağışla; hak ettiğim cezalandırmalarından beni kurtar; günah ehlinin korktuğu (cehennem azabı)ndan bana güvence ver. Çünkü sen, af ile dolusun; mağfiret için umulansın; bağışlama ile tanınmışsın. Hacetimi senden başka kimseden dilemem. Günahımı senden başka bağışlayacak olan yok. Her türlü eksiklik sıfatından münezzehsin sen! Senden başka kimse bana zarar veremez; senden başka kimseden korkmam. Hiç şüphesiz, sen takva ehlisin; mağfiret ehlisin. Muhammed ve Âline salât eyle ve hacetimi gider, dileğimi kabul et; günahımı bağışla, korkumu güvene çevir. Hiç kuşku yok, sen her şeye kadirsin ve bunlar sana pek kolaydır. Âmin, ya Rabb'el-âlemin.
https://duahadith.forumarabia.com

12- Sahîfe-i Seccâdiye
صفحة 1 من اصل 1
 مواضيع مماثلة
-
»  10- Sahîfe-i Seccâdiye
» Sahîfe-i Seccâdiye-26
» Sahîfe-i Seccâdiye-43
»  11- Sahîfe-i Seccâdiye
» Sahîfe-i Seccâdiye-27